Kūdikių pilvo diegliai

PIlvo diegliai kūdikiui?
Kaip suprasti, kad kūdikį kamuoja pilvo diegliai?

Kūdikių pilvo diegliai – nėra liga, tačiau smarkiai varginanti ir skausminga būklė, kurią būtina suvaldyti. Gydytojai teigia, kad pilvo diegliai – normalus ir natūralus vaiko augimo etapas, kurį tenka išgyventi kone visiems. Tiesa, vieniems jis būna mažiau skausmingas, kitiems – labai sunkus, todėl reikalaujantis didelės tėvelių kantrybės ir, aišku, žinių, kurios gali padėti ir palengvinti vaikelio būklę. Tik nedideliam skaičiui kūdikėlių dieglių priežastis yra kokia nors organinė liga. Apie antrą gyvenimo savaitę prasidėję pilvo diegliai kūdikiui, sulaukus 3–6 mėn., praeina. Taigi, kas yra kūdikių pilvo diegliai? Kaip tėveliams suprasti, ar vaikelį kankina pilvo diegliai, ar jis verkia dėl kitų priežasčių?
Pagal medicininį apibrėžimą, kūdikių pilvo diegliai – tai dirglumo, nerimo ir verkimo priepuoliai, trunkantys daugiau nei 3 valandas per dieną ne mažiau nei 3 kartus per savaitę, dažniausiai prasidedantys vėlyvą popietę ar vakare. Praktika rodo, kad kūdikių pilvo diegliai – dažniausia apsilankymo pas pediatrą priežastis.
 
Kokie pilvo dieglių požymiai?
 
Visų pirma, vaikelis graudžiai verkia, dažniausiai tai būna vakarais ir naktį. Verkiant pilvukas būna kietas, išsipūtęs, kojytes vaikutis riečia prie pilvuko, rankytes prispaudžia prie kūnelio, veidelis parausta arba pabąla, atrodytų, tarsi jį kamuotų pilvo pūtimas. Kai dujos pasišalina, mamytės dažnai pastebi, kad vaikelis nustoja ir verkti. Kartais jam palengvėja po maitinimo.
 
Medikai įvardija tokias pagrindines priežastis, dėl ko atsiranda pilvo diegliai kūdikiui:
  • nebrandi kūdikio žarnyno mikrobiota;
  • mažas pieno rūgščių bakterijų kiekis kūdikio žarnyne;
  • padidėjęs fizinis ir psichologinis jautrumas;
  • emocinis krūtimi maitinančios mamos nestabilumas;
  • netaisyklinga mityba krūtimi, dėl to į kūdikio organizmą patenka oro;
  • motinos pieno laktozės netoleravimas;
  • krūtimi maitinančios motinos mityba (riebus ir aštrus maistas, svogūnai, karvės pienas, pupelės, kopūstai, kt.);
  • disbiozė;
  • gastroezofaginis refliuksas;
  • kt.
Kūdikio pilvo diegliai atsiranda, nes kūdikio žarnyno mikrobiota dar nebrandi?
 
Anksčiau buvo daug kalbama apie pilvo dieglių psichologinius ar socialinius veiksnius, taip pat apie ne mažiau svarbius biologinius komponentus: alergiją sukeliantį maistą ir žarnyno motorikos sutrikimus, galinčius būti kūdikių pilvo dieglių simptomų priežastimi. Šiuo metu daugiausia dėmesio skiriama žarnyno mikrobiotai. Manoma, kad pilvuko diegliai – tai naujagimio organizmo reakcija į naują maisto patekimo būdą (įsčiose vaisius maitinosi per virkštelę) ir į iki tol sterilaus jo žarnyno apgyvendinimą įvairia mikrobiota. Kūdikiui gimus, jo žarnyno mikrobiota yra nebrandi, todėl ir atsiranda pilvo diegliai. Manoma, kad jie ypač vargina gimusius po cezario pjūvio operacijos. Tinkama mityba padeda bręsti žarnyno mikrobiotai. Motinos pienas, maitinimas krūtimi – svarbūs veiksniai, kurie nuo pat pradžių padeda formuoti sveiką žarnyno mikrobiotą. Taip pat svarbus vaidmuo tenka ir gerosiomis bakterijomis, kurios gali smarkiai sumažinti kūdikių verkimo laiką, vadinasi, ir skausmingus dieglius.
 
Mažas pieno rūgščių bakterijų kiekis gali didinti kūdikio pilvuko dieglių tikimybę?
Kaip jau minėta, dažniausiai diegliai nėra rimtos ligos išraiška, o natūralus kūdikio žarnyno adaptacijos procesas. Tačiau tai nereiškia, kad kūdikiui negalėtume padėti. Pastaruoju metu itin perspektyviu metodu, padedančiu šalinti pilvo dieglius, laikomas probiotikų skyrimas.
 
Lactobacillus reuteri (L.reuteri) gali būti skiriama esant kolikai ir pilvo diegliams. Mokslinis pagrindimas
 
Kadangi skirtinga kūdikių žarnyno mikrobiota nulemia skirtingus fermentinius procesus, kurie sukelia skirtingo laipsnio pilvo pūtimą, iškelta hipotezė, kad tam tikros laktobacilų padermės gali sumažinti kolorektalinę distensiją ir jos sukeliamą diskomfortą. Kūdikių pilvo pūtimas iš esmės yra natūrali kolorektalinė distensija. Šiai hipotezei įrodyti atliktas atsitiktinės atrankos, kontroliuojamas klinikinis tyrimas, kuriame motinos pienu maitinamiems kūdikiams, sergantiems pilvo diegliais, skirta L. reuteri 10e8kfv/5 lašų 1 k./d. 28 dienas. Kontrolinės grupės kūdikiai gaudavo simetikoną. Šių kūdikių verkimo trukmė (min./d.), kurią fiksavo tėvai, buvo lyginama su kontrolinės grupės vaikų verkimo trukme. Paaiškėjo, kad L. reuteri grupėje verkimo laikas buvo 65 proc. trumpesnis negu simetikono grupėje jau po 2 savaičių ir išliko statistiškai reikšmingai trumpesnis per visą tyrimo laikotarpį (1). Skiriant šiuos probiotikus neišnešiotiems kūdikiams, verkimo trukmė taip pat tapo reikšmingai trumpesnė po 30-ties gydymo L. reuteri dienų, palyginti su placebo grupe. Atliktas dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas tyrimas su 46 kūdikių kolika sergančiais ligoniais, kurie maitinti motinos pienu (2). Probiotikas L. reuteri DSM 17 938 (108 ksv/p.) buvo duotas 21 dieną 25 kūdikiams, o 21 duota placebo. Po gydymo L. reuteri DSM 17 938 grupėje verkimo laikas sutrumpėjo iki 35 min./p., o placebo grupėje buvo 90 min./p. (p<0,022). L. reuteri grupėje, palyginti su placebu, buvo gerokai daugiau kūdikių, kuriems sumažėjo verkimo laikas 50 proc. 7-ą (20 vs. 8; p<0,006), 14-ą (24 vs. 13; p<0,007) ir 21-ą gydymo parą (24 vs. 15; p<0,036). Be to, dirbtinai maitinamiems kūdikiams su pieno mišiniu skiriant L. reuteri, sumažėja atpylinėjimas, padažnėja tuštinimasis, pagreitėja skrandžio išsituštinimas (2). Po gydymo tik L. reuteri grupėje ryškiai padaugėjo laktobakterijų išmatose (p<0,002) ir sumažėjo Escherichia coli bei amoniako (p<0,001). Padidėjęs E. coli kiekis rastas kūdikių kolika sergantiems ligoniams (1). Šalutinio poveikio reiškinių, t. y. tuštinimosi, atsirūgimo, svorio pokyčių, nebuvo. Padaryta išvada, kad L. reuteri DSM 17938 (108 ksv/p.) gali būti skiriamas kūdikių kolikai gydyti. Šis rezultatas patvirtino ankstesnių tyrimų duomenis, kai nustatyta, kad mamos pienu maitinamiems vaikams per savaitę Lactobacillus reuteri ATCC 55730 (labai panaši į DSM 17 938) sumažino kūdikių kolikos simptomus labiau nei simetikonas (1).
Šiuos duomenis patvirtino ir naujausias tyrimas, atliktas su 80 natūraliai maitinamų (vien tik ar daugiau nei 50 proc. maisto iš mamos pieno) iki 5 mėnesių kūdikių, kurie sirgo kūdikių kolika. Jie buvo suskirstyti į 2 grupes po 40 vaikų. Pirmosios grupės kūdikiai gavo L. reuteri DSM 17938 10 x 8 ksv/p., o kontrolinėje grupėje – placebo. Gydymo trukmė – 21 para. Paaiškėjo, kad verkimas labiau sumažėjo probiotikų grupėje tiek po 7-ių, tiek po 14-os, 21-os ir 28-ių gydymo dienų (p=0,001). Viso tyrimo metu vidutinis verkimo laikas buvo mažesnis probiotikų grupėje nei placebo (3).  L. reuteri DSM 17938 efektyvumą gydant kūdikių koliką patvirtino ir atlikta mokslinių tyrimų sisteminė analizė (4). Naujausias perspektyvinis, atsitiktinės imties, dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas daugiacentris tyrimas tyrė L. reuteri (DSM 17938) įtaką kolikos profilaktikai. Tyrime dalyvavo 468 kūdikiai, įtraukti į tyrimo grupes 3-ią gyvenimo dieną. 238 kūdikiams 30 dienų buvo duota L. Reuteri (DSM 17938; 108 ksv/p.), o 239 – placebas. Po gydymo L. reuteri DSM 17938 grupėje verkimo laikas sutrumpėjo 53 proc., palyginti su placebo (38 vs. 71 min.; P<0,01), padažnėjo tuštinimasis. Padaryta išvada, kad L. reuteri DSM 17938 (108 ksv/p.) gali būti skiriamas kūdikių kolikos profilaktikai (Indrio F. et al. Probiotic supplementation for prevention of functional gastrointestinal disorders in the first month of life: an Italian multicentric study. Abstract at ESPGAN 2013, London England, May 8–11, 2013.).
 
Remiantis  mokslinių tyrimų duomenimis, galima pateikti šias rekomendacijas:
  • pirmiausia reikia įsitikinti, kad pilvo dieglių nesukėlė kokios nors identifikuojamos medicininės priežastys;
  • bakterija L. reuteri yra vienintelis šiuolaikiniais moksliniais metodais įrodytas, už placebą efektyvesnis gydymo metodas vaikams, sergantiems pilvo diegliais. Taikant šį gydymą, statistiškai patikimai sutrumpėja tiek išnešiotų, tiek neišnešiotų, ir krūtimi, ir dirbtinai maitinamų kūdikių verkimo trukmė;
  • alternatyvios, natūropatinės, homeopatinės priemonės, jeigu tėvai nori jas išmėginti, gali būti naudojamos tik įsitikinus, kad jose nėra kenksmingųjų ar toksinių medžiagų;
  • farmakologinės priemonės, atsižvelgiant į gerybinę sutrikimo prigimtį ir galimą besivystančio organizmo jautrumą šalutiniam poveikiui, neturėtų būti taikomos.  Simetikono efektyvumas įrodytas tik pilvo pūtimui mažinti
  • šiandien nepakanka duomenų, kad maitinančios motinos dieta turi įtakos pilvo dieglių išsivystymui ar gydymui, todėl motina turi vartoti visavertį maistą.
Patarimai tėveliams
 
Reikia žinoti, kad pilvuko diegliai jokiu būdu nereiškia, kad reikia nutraukti maitinimą krūtimi. Be abejo, visada reikia pasitarti su gydytoja, ji rekomenduos, kaip mamytei sureguliuoti savo mitybą, kokių produktų vengti, nes jie irgi gali skatinti dieglių atsiradimą. Taip pat mamytė turėtų stebėti, kad kūdikėlis taisyklingai žįstų, kad neprirytų oro. Patarimai, kurie padeda sumažinti pilvuko dieglius:
  • po maitinimo 15–20 min. palaikyti kūdikį stačiai;
  • masažuoti pilvuką laikrodžio rodyklės kryptimi;
  • ant pilvuko uždėti šildomąjį kompresą;
  • maudyti šiltoje vonioje;
  • priglausti vaikelį, nešioti, sūpuoti, atrasti judesius, kurie nuramina kūdikėlį;
  • maitinti krūtimi;
  • vengti išorinių dirgiklių (garsų, kvapų, šviesos).
Daugiau patarimų rasite portale tėveliams http://sveikaspilvukas.lt/
 
Mokslinės literatūros šaltiniai:
  1. Savino F. et al. Lactobacilus reuteri ATCC55730 versus simeticone in the treatment of infantile colic: a prospective randomised study. Pediatrics 2007;119:124–130. Journal Citation Reports (IF) – 4.473 (2007).
  2. Savino F, Cordisco L. et al. Lactobacillus reuteri DSM 17 938 in infantile colic: a randomized, double blind, placebo controlled trial. Pediatrics. 2010; Vol 126, N.3, 526–533. Journal Citation Reports (IF) – 5.391 (2010).
  3. Szajewska H. et al. Lactobacillus reuteri DSM 17938 for the management of infantile colic I n breastfed infants: a randomized, double blind, placebo controlled trial. J Pediatr. 2013;162(2):257–262. Journal Citation Reports (IF) – 3.736 (2013)
  4. Sung V. et al. probiotics to prevent or treat excessive infant crying: systematic review and metaanalysis. JAMA Pediatr. 2013 Oct 7. Journal Citation Reports (IF) 7.148 (2014).
Klauskite gydytojo
Į klausimus atsako gydytoja akušerė-ginekologė

Rūta Liutkevičienė
Paklausimo forma

Nėštukių galerija
Įkelti nuotrauką

Kontaktai

  • Taip pat mus galite rasti: