Mėnesinių ciklas

Tam, kad moteris galėtų pastoti, turi vykti tam tikri cikliniai pakitimai jos organizme. Labai svarbu kiekvienai moteriai žinoti, kaip taisyklingai skaičiuojamas mėnesinių ciklas ir kas vyksta mėnesinių ciklo metu.

Normalus subrendusios moters mėnesinių ciklas kartojasi kas 22-35 dienas. Vidutinė mėnesinių ciklo trukmė – 28 dienos.  Kiekvienai moteriai svarbu žinoti tai, jog mėnesinių ciklas skaičiuojamas nuo pirmos mėnesinių dienos (t.y. pirmos kraujavimo iš gimdos dienos) ir tęsiasi iki kitų mėnesinių pirmos dienos.

Mėnesinių ciklas turi kelias fazes:
  • 1-6 ciklo diena – atkrinta atkrintančioji gimdos gleivinė (mėnesinės) ir ji atsinaujina. Normoje per mėnesines pasišalina apie 50-100ml išskyrų, iš kurių tik apie 30-50ml sudaro kraujas. Jeigu mėnesinių metu moteris gausiau pakraujuoja ir netenka daugiau kraujo, gali pasireikšti mažakraujystė (anemija).
  • 6-14 ciklo diena – veša gimdos gleivinė. Gimdos gleivinės vešėjimą lemia didėjantis estrogenų kiekis. Per šį laikotarpį gimdos gleivinės storis nuo 1-2mm padidėja iki 3-4mm. Šio laikotarpio pradžioje kiaušidėje pradeda bręsti folikulai, tačiau dažniausiai subręsta tik vienas, kokybiškiausias dominuojantis folikulas. 
 
Šio tarpsnio pabaigoje, prieš ovuliaciją, susidaro palankiausios sąlygos apvaisinimui: gimdos kaklelio ertmė išsiplečia, pasišalina gleivių kamštis, pagausėja skaidrių skystų gleivių. Šios gleivės padeda spermatozoidams geriau judėti į gimdą.
Jeigu moters mėnesinių ciklo trukmė yra 28 dienos, ovuliacija dažniausiai įvyksta 14-ą ciklo dieną (t.y. sutampa su ciklo viduriu). Ilgesnio ar trumpesnio mėnesinių ciklo atveju ovuliacijos laikas kiek „pasislenka“ nuo vidurio: tuomet ovuliacija dažniausiai įvyksta, kuomet iki kitų mėnesinių ciklo pirmos dienos lieka 12-14 dienų.   

Ovuliacija: kiaušidėje subrendęs folikulas ištempia kiaušidės dangalus ir plyšta. Kiaušinėlis kartu su folikuliniu skysčiu išteka iš kiaušidės. Patekęs į kiaušintakį, kiaušinėlis juo rieda 4-6 paras ir įkrenta į gimdą. Jeigu kiaušinėlis buvo apvaisintas, tai jis gimdoje ir implantuojasi (t.y. įsiterpia į gimdos gleivinę ir pradeda joje augti). Jeigu apvaisinimas neįvyko, kiaušinėlis suyra, įsiurbiamas arba pašalinamas per kitas mėnesines kartu su atkrintančia gimdos gleivine.
Kartais iš kiaušidės ištekėjęs kiaušinėlis „pasimeta“ pilvo ertmėje ir yra suardomas. Todėl moteris negali pastoti.
  • 15-28 ciklo diena – sekrecijos fazė. Šios fazės trukmė dažniausiai nekinta (12-14 dienų). Per šį laikotarpį moteris pastoti dažniausiai negali, nes kiaušinėlių brendimą kiaušidėse slopina sudėtingas hormoninis mechanizmas.
Įvykus ovuliacijai, plyšusio folikulo vietoje susidaręs geltonkūnis pradeda gaminti progesteroną bei šiek tiek estrogenų.  Progesteronas – steroidinis hormonas, kurio pagrindinis uždavinys – parengti gimdos gleivinę galimam nėštumui (t.y. stabdo gimdos gleivinės vešėjimą, skatina gimdos gleivinės subrendimą ir maisto medžiagų kaupimą bei gimdos gleivinės sekreciją). Šios fazės pabaigoje gimdos gleivinė yra pasirengusi apvaisinto kiaušinėlio implantacijai.
Jeigu apvaisinimas įvyko, sekrecijos fazė nesibaigia. Dėl progesterono ir kitų nėštumo metu pasigaminusių hormonų veša nėštumo geltonkūnis, kuris pirmuosius 2-3 nėštumo mėnesius atlieka placentos funkciją. Kiaušinėliui implantavusis į gimdą, vystantis nėštumui, mėnesinės išnyksta.
Jeigu kiaušinėlis nebuvo apvaisintas, apie 20-21-ą ciklo dieną jis yra suardomas ir įsiurbiamas, geltonkūnis pradeda nykti. Mažėja progesterono ir estrogenų kiekis, gimdos gleivinė pradeda nykti. Vėl prasideda kraujavimas – naujojo mėnesinių ciklo pirmoji diena.
Klauskite gydytojo
Į klausimus atsako gydytoja akušerė-ginekologė

Rūta Liutkevičienė
Paklausimo forma

Nėštukių galerija
Įkelti nuotrauką

Kontaktai

  • Taip pat mus galite rasti: